יוגי בהג’אן

יוגי בהג’אן

הביא את הקונדליני יוגה מהודו למערב בסוף שנות ה – 60. עד אז המדע של הקונדליני יוגה נשמר בסוד, והועבר ממורה לתלמיד במשך דורות רבים. העברת הידע בצורה גלויה שברה את מסורת השתיקה ואנשי המערב החלו להחשף לחכמה העתיקה.

יוגי בהג’אן נולד ב – 1929 בהודו, באזור שעבר לשליטתה של פקיסטאן.

בגיל 8 התחיל את לימודיו שכללו קונדליני יוגה, יוגה של הטנטרה הלבנה ומדיטציה באמצעות הגונג. מורו, סנט הזארה סינג, הכריז עליו כ”מאסטר”  של קונדליני יוגה בגיל 16.

במהלך המהומות האלימות ב – 1947, הוביל את אנשי כפרו, כ – 7000 איש, לחוף מבטחים בהודו. הוא למד כלכלה באוניברסיטת פונג’אב ועבד במחלקת מס הכנסה בדלהי ובשדה התעופה. הוא נישא לאינדרג’יט קאור ב – 1952 ונולדו להם שני בנים ובת.

המעבר למערב

בספטמבר 1968 יוגי בהג’אן יצא את הודו לקנדה בעקבות הזמנה של אחד מתלמידיו. הוא נשאר בקנדה כחודשיים וביקר בלוס אנג’לס, שם פגש yogijiצעירים רבים שחיפשו חיבור לתודעה גבוהה, חלקם דרך שימוש בסמים.

הוא התחיל מיד להעביר את הידע של קונדליני יוגה כדרך לחוות את החיבור הזה, תוך דגש על בניה מחדש של מערכת העצבים של תלמידיו. הוא הבין שתרגול קונדליני יוגה מהווה אלטרנטיבה מועילה ביותר לתרבות הסמים של שנות ה – 60.

3HO- Happy Healthy Holy Organization

במהרה יסד יוגי בהג’או ארגון ששמו 3HO המבוסס על אורח חיים של “שמחה, בריאות וקדושה”. הארגון התרחב והיום קיימים מאות מרכזים לקונדליני יוגה ב – 38 מדינות ברחבי העולם.

יוגי בהג’אן נסע בצורה אינטנסיבית בשנות ה – 70 וה – 80 ועבד ללא הרף במטרה לחנך, לרומם ולהאיר כל אדם שפגש. המסר שלו היה “זכותכם מלידה להיות בריאים, מאושרים וקדושים”. הוא אמר תמיד – “לא באתי לאסוף תלמידים אלה להכשיר מורים” , וברוח זו מתקיימים כיום קורסים להכשרת מורים לקונדליני יוגה בכל העולם.

הלימוד של יוגי בהג’אן נתן השראה לתלמידיו שממשיכים ליצור מוסיקה, אמנות וספרות.

מאהאן טנטריק

ב-1971 הפך יוגי בהג’אן למאסטר של היוגה של הטנטרה הלבנה והתחיל מסורת של סדנאות של “טנטרה לבנה” ברחבי העולם. (פרטים נוספים בעמוד טנטרה לבנה באתר).

איש חזון

מהלך חייו הפך יוגי בהג’אן למנהיג רוחני המוכר כאיש שלום עם חזון עמוק, חכמה וחמלה. הוא כתב והוציא לאור יותר מ-30 ספרים בנושאים כמו רוחניות, מודעות, תקשורת ופסיכולוגיה. בנוסף ייסד חברות לייצור מזון טבעי המבוסס על הידע היוגי.

כמנהיג הקהילה הסיקית העולמית, הוא נפגש עם מנהיגים כמו האפיפיור והדלאי לאמה במטרה לקדם שלום עולמי.

יוגי בהג’אן עזב את גופו ב-6 באוקטובר 2004 בגיל 75.

הוא השאיר אחריו מורשת עשירה ואתגר לתלמידיו:“אל תאהבו אותי, תאהבו את הלימוד שלי”– הזמנה להתחבר לחכמה העתיקה והנצחית של קונדליני יוגה.

 

“האהבה היא המצב האולטימטיבי של בן אדם, היכן שחמלה מנצחת והנחמדות שולטת”

-יוגי בהג’אן

” Love is the ultimate state of human being where compassion prevails and kindness rules. ” – Yogi Bhajan