אור על השאבד גורו – גורו נאנק והוויברציה האחת בכל

מאת גלי לבנה

השאבד גורו היא טכנולוגיה של סאונד ומנטרה. דרך גל הקול אנחנו משנים ומכווננים את התודעה אל תדרים אשר מאפשרים לנו להיות במצבי תודעה יותר מזוככים או טהורים. הכוונה בחזרה הדבקה (Japa) על הטקסטים היא להיזכר. ההזכרות, Simran, היא מצב התודעה שאליו אנחנו יכולים להגיע עם הג'אפה, ובו אנחנו חווים ומרגישים את האלוהות בכל תא ותא בגופנו, וכך גם יכולים לראות גם את הוויברציה האחת רוטטת בכל אחד ואחת מאיתנו.

גורו נאנק, שהיה מורה רוחני, משורר נודד ויוגי, רצה להבין את הריבוי והמגוון של ההתעוררות התודעתית דרך מסורות שונות. הוא עצמו נולד למשפחה הינדית וספג הרבה השראה ותרבות ממסורות שונות בתקופתו, כמו השייויזם הקשמירי (אחת ממסורות הטנטרה) והמשוררים של תנועת הבהקטי (דבקות), וביניהם כביר. בג'פג'י, הפואמה שכתב גורו נאנק, ועוד כתבים במסורת הסיקהית, נוכל למצוא התייחסות להינדואיזם, בודהיזם, סופיזם, יוגה ועוד. גורו נאנק מדבר על ויברציה אחת שיוצרת ונמצאת בכל.

זה מיועד לכל הדתות ולכל בני האדם, כפי שהוא אומר בצעד ה- 28 בג'פג'י: "ראה בקבלה של כל בני האדם כמסדר הגבוה ביותר של היוגים". הגישה הזו של גורו נאנק אומרת לנו שהידע והאמת הם מעבר לכל דת ולכל לאום. כך משקף לנו גם הג'פג'י, שהוא  הפואמה שפותחת אל הספר הקדוש של הסיקהים (Siri Guroo Granth Sahib), אשר נכתבה בעירוב של שפות שונות וזאת על מנת להגיע אל כמה שיותר אנשים.

קהילת האמת (Sat Sangat) כוללת אנשים מכל העולם, מכל השפות ומכל הדתות. לכן אין פה לימוד דתי, או הצהרה על קיומו של אל אחד לסיקהים בלבד. גורו נאנק כותב על אהבה, חמלה, סיפוק וראיית האלוהות היוצרת בכל. האקאונקר (Ekonkar), שבדומה לאומקר (Omkar ) ההינדי, מלמד אותנו על הקונספט שגורו נאנק שאב ממנו ממסורות שונות המדברות כולן על המהות האחת הרוטטת בכל.

גורו נאנק מלמד אותנו שהדרך להתחבר לוויברציה האחת היא דרך חזרה על ה-שם NAAM וזאת על מנת להוציא אותנו מן הגוף, מן המחשבות, מן המיינד ולחבר אותנו אל המהות. הוא מציע בג'פג'י לשבת בשעות האמריט וולה, שעות הנקטר, לפני הזריחה, ולמדוט על שם האלוהות. הוא לא מציע איזו אלוהות ואיזה שם, ונוכל לראות במסורת הסיקהית, שלמרות שתרגומים ברוח הנוצרית-קולוניאליסטית מציגים את שמות האלוהות בדרך אחת (The Lord), הטקסטים בתעתיק הגורמוקהי מספרים לנו על שמות כמו: Hari, Ram, Such ועוד. לכן כאשר חוזרים על הג'פג'י חשוב לזכור שהכוונה היא להתחבר לוויברציה האחת היוצרת את הכל ונמצאת בכל, שזהותה היא אמת. 

Ek On(g)kar אחת היא העושה (הצליל הראשוני הרוטט בכל)
Sat Naam שמה הוא אמת
Karta Purkh ההוויה היוצרת
 Nirbho ללא פחד
Nirvair ללא אויב/נקם 
Akaal Moort בדמות אלמוות  
Ajunee שאינה נולדת
Saibhang מוארת מעצמה
Gurprasad בחסדו של הגורו
Jaap !חיזרו
Aad SuchJugaad Such, Hai bhee such, האמת הראשונית, האמת שבעידנים,האמת ההווה כעת
Naanak ho-see bhee such הו נאנק, זוהי האמת לעולמים 

© 2024 קונדליני יוגה.

בניה - שמרת דיגיטל - מומחה מחשוב ואינטרנט, עיצוב - סטודיו לעיצוב הלית קלכמן