בחירה חופשית

האם באמת יש לנו בחירה חופשית?

הרבה תורות רוחניות מדברות על כך שמרחב ארץ הוא מקום של בחירה חופשית.

האם באמת יש לנו בחירה חופשית? לדברי ההסטוריון הפילוסוף יובל נוח הררי, (ניתן להקשיב ביוטיוב מהדקה 2:18) "בני אדם הם עתה חיות שניתן לפרוץ ולתכנת. כל הרעיון שלבני אדם יש נשמה, ויש להם בחירה חופשית, ואף אחד לא יודע מה קורה בתוכי, אז מה שאני בוחר, בין אם זה בבחירות או בסופרמרקט, זו הבחירה החופשית שלי – זה נגמר."

בחירה חופשית זה ללכת אחרי הרצון

מה זו בחירה חופשית?
בחירה משמעה שיש לי מכלול של אפשרויות לבחור מהן ואני מחליט על האפשרות הרצויה לי.
ומה זה חופש – על זה דיברתי קצת במאמר מה זה חופש וחירות בשבילי. שם כתבתי: חופש קשור באופן הדוק לרצון ולבחירה. יש לי חופש כשאני יודע מה אני רוצה ואני יכול לבחור בזה. חופש קשור למודעות והכרה פעילה, כשאני מודע בכל רגע לאמת שלי, לרצון שלי, לרגשות שלי, למחשבות שלי, וגם מודע לתפיסות ואמונות שמגבילות אותי.

אז רגע, זו לא הגדרה מעגלית? חופש תלוי בבחירה החופשית?

כן ולא, כי יש כאן את המרכיב של הרצון. מהו בעצם הרצון? זו אנרגיה, זה תדר שמניע לפעולה, שיוצר מוטיבציה, שמפעיל אותנו מבפנים. מאיפה מגיע הרצון הזה?

אני מאמינה שבמקור הרצון הוא אנרגיה שמגיעה מהנשמה, מהאני הגבוה. היא נכנסת דרך הכתר, יורדת דרך ערוץ האנרגיה המרכזי, עוברת דרך כל הצ'אקרות שמעבדות את האנרגיה הזו כל אחת על פי התדר והרטיטה שלה.

איך הרצון מובע דרך תדרי הצ'אקרות השונות

דרך צ'אקרת הכתר הרצון מובע ככמיהה למה שמעבר, לרוחני, לאלוהות.
העין השלישית מביעה את הרצון כחזון – לראות בעיני רוחי את הדבר הרצוי.
הגרון מביע את הרצון דרך יָשְׁרָה, כוח מניע שדוחף אותי לחיות את האמת שלי, ולדבר אותה.
הלב מביע את הרצון דרך כמיהה רגשית לאהבה, לשייכות, לחיבור, ולעשיית טוב לזולת.
במקלעת השמש הרצון בא לידי ביטוי ככוח רצון, היכולת להתגבר על קולות אחרים כדי להוציא את הרצון לפועל.
בצ'אקרת המין הרצון מופיע כתשוקה, זה עירוב של הרצון עם אנרגית החיים, והשאיפה להנאה.
ואחרונה חביבה, בצ'אקרת הבסיס הרצון מובע כאינסטינקט הבסיסי של הרצון לחיות.

איך השד של כל צ'אקרה משפיע על הרצון

לכל צ'אקרה יש את האנטגוניסט שלה (אנודיאה ג'ודית קוראת לו ה- deamon של הצ'אקרה), זה שמוריד את הרטיטה של הצ'אקרה. התגובה שלנו לשד הזה: הימנעות או פיצוי, משפיעה על אופן ההתנהלות שלנו בחיים.

למשל האנטגוניסט של הצ'אקרה הראשונה קשור באופן הדוק עם הרצון לחיות, והוא הפחד. הפחד שומר עלינו מפני סכנות, אולם לפעמים הוא משתלט ונשאר גם אחרי שהסכנה חלפה, או עולה רק מעצם המחשבה על סכנה, שלא באמת קיימת. כשעולה פחד, הוא מפעיל את תגובת הילחם או ברח בגוף. כאשר הפחד מאוזן ומופעל כאן ועכשיו כשאנו ניצבים בפני סכנה, הוא עוזר לנו לשמור על החיים שלנו.

מתי הפחד אינו מאוזן? כאשר זרימת האנרגיה בצ'אקרה מושפעת מטראומות ומאסטרטגית ההתמודדות שלנו עימן. אצל רבים אסטרטגיית ההתמודדות היא הימנעות, והפחד יעצים את ההימנעות מהאוביקט שמעורר את הפחד.

האנטגוניסט של הצ'אקרה השניה היא האשמה.

האנטגוניסט של הצ'אקרה השלישית היא הבושה.

האנטגוניסט של צ'אקרת הלב הוא עצב ובדידות.  

איך אפשר לעשות עלינו מניפולציה דרך הפעלת האנטגוניסט של הצ'אקרה

העידן שממנו יצאנו, עידן דגים, היה עידן שהתדרים השולטים בו היו תדרי הצ'אקרה השלישית. יש שמכנים זאת התקופה של "The Love of Power". אנשים שמונעים מהתדרים האלה רוצים לשלוט, בעצמם, באחרים ובמציאות. לאורך העידן, האנושות חקרה את הנושא של שליטה מכל הכיוונים, וצברנו הרבה ידע כיצד לשלוט באחרים: בכוח, בערמה, דרך מקל וגזר, שטיפת מוח, מניפולציה, ושליטה תודעתית.

מבחינה אנרגטית השליטה פועלת ע"י הפעלת האנטגוניסט של הצ'אקרה.

מפחידים אותנו.

מאשימים אותנו.

מביישים אותנו.

מבודדים אותנו.

ענף שלם של פסיכולוגיה עוסק בתחום הזה: פסיכולוגיה אפלה (Dark Psychology). יש שמתענינים בתחום כדי לדעת איך לשלוט באחרים, ויש שמתענינים בתחום כדי לדעת איך מנסים לשלוט בי.

כשמתחילים לזהות את התדרים של מניפולציה, דרך הפחדה, אשמה, בושה ובידוד, פתאום זה נהיה ברור כשמש, ומפסיק לפעול עליך. זה נהפך למשחק שחמט – אני מבינה שמנסים לעשות עלי מניפולציה ואז מיד עולה השאלה – מה הם מנסים להשיג?

ככל שאנו נהיים יותר ויותר ערים למניפולציה, כך הצד שרוצה לשלוט מפתח דרכים יותר יותר מעודנות ונסתרות להשפיע עלינו. יש סרט מצוין שעוסק בשאלה הזו – למי שיצא לראות, Inception עם לאונרדו דיקפריו.

איך נתגונן

כיצד אנו יכולים לגונן על עצמנו מנסיונות לעשות עלינו מנפיולציה ולהטות את החופש בבחירה החופשית?

ראשית בכך שנרכוש ידע על הדרכים והשיטות שמשתמשים בהם ונלמד לזהות אותם ואת התדר האנרגטי שלהן.

שנית, בכך שנעצים ונעלה את התדר העצמי שלנו. ככל שהתדר של צ'אקרה עולה עוצמת ההפעלה של האנטגוניסט של הצ'אקרה יורדת. אם יש לנו עוגן פנימי חזק נהיה פחות מושפעים מכוחות חיצוניים. כאשר התדר העצמי שלנו פועם בעוצמה, וההילה שלנו חזקה, היא מגוננת עלינו מפני אנרגיות זרות. כיצד נפתח את הסגולות הללו?

התשובה היא לאמץ תרגול רוחני ולהתמיד. תרגול מדיטטיבי עוזר לאזן את המיינד הנגטיבי ולחזק את המיינד הנייטראלי, וכן עוזר להעלות את התדר. תרגילי הקונדליני יוגה עוזרים לאזן את זרימת האנרגיה בערוצים האנרגטיים ובצ'אקרות ומעצימים את ההילה.

עוד דבר שמאוד עוזר להתקדם הוא לטפל בטראומות הרגשיות. לשים לב איפה אני נמנע, ולחקור פנימה, מהו הרגש שעליו ההימנעות הזו יושבת. הדרך לשחרר את החסימה של הטראומה היא לאפשר לעצמי לחוות את הרגש הזה. ברגע שמאפשרים לרגש לזרום בלי לעצור אותו ובלי להיאחז ולהתבוסס בו, האנרגיה של הרגש זורמת דרך הגוף וחולפת.

ככל שנתחזק ונתעצם נוכל לעבור יותר ויותר מבחירה לא מודעת ומתומרנת לבחירה חופשית מודעת.

© 2024 קונדליני יוגה.

בניה - שמרת דיגיטל - מומחה מחשוב ואינטרנט, עיצוב - סטודיו לעיצוב הלית קלכמן