ביקור בקהילה פתוחה באיטליה / קרן מודלין

אחד העקרונות המהותיים שלימד יוגי בהג'אן היה הנושא של החיים הקהילתיים. הוא עודד את תלמידיו, המחויבים לתרגול ולאורח חיים יוגי, ליצור חיים משותפים המבוססים על הידע של קונדליני יוגה. בארץ הקטנה שלנו, שבה קונדליני יוגה עדיין בחיתוליה, אין לנו הזדמנות לחוות חיי קהילה בצורה רצופה במובן של מגורים משותפים של חברי הקהילה. הזדמנות לטעום מחוויה מעין זו התאפשרה בקיץ שעבר עם ביקור ל"אשראם הפתוח" שבאיטליה.

בכתבה זו, אביא רשמים מהביקור ב"Yoga Borgo" שבאזור אומבריה באיטליה. בנוסף לרשמים אישיים אביא ראיון שערכתי עם מאיה ראובני, תלמידה ותיקה לקונדליני יוגה, שהשתתפה ב"שבוע אשראם" המסורתי שמתקיים כל שנה באוגוסט.

 Yoga Borgo הוקם על ידי זוג מורים לקונדליני  יוגה, Sada Sat Kaur Khalsa ו Sada Sat Singh Khalsa, מראשוני תלמידיו של יוגי בהג'אן בארה"ב. הם ניהלו אשראם מוכר בלוס אנגלס, היו מוקפים על ידי תלמידים ומורים אוהבים, וכן התעסקו בריפוי טבעי, תזונה ומוזיקה, אך שניהם חלמו להקים ריטריט קבוע. יוגי בהאגן נתן להם את ברכתו, והציע את השם "House of Guru Ram Das"(גורו ראמ דאס היה הגורו הסיקי הרביעי-ק.מ.). המקום משתרע על שטח של מעל ארבעים דונם, בגובה של 600 מטר, מעל עמק הטיבר בחבל אומבריה, ומוקף יערות ומפלים. הבית כולל אזור מגורים בתוך מגדל תצפית מ500 אחרי הספירה, וגם בית שנבנה

ב-1850 שיכול להכיל 15 אורחים.

המקום משמש כריטריט ליחידים ולקבוצות המעונינים ללמוד יוגה, מדיטציה, מנטרה, בישול צמחוני ואורח חיים יוגי. הזוג מביא את ניסיונם העשיר משנות חיים יוגיים, ומקבלים כל אורח בחום ואהבה.  החיים בריטריט מאפשר את ההזדמנות לחוות את השלווה, האיזון והבריאות הנובעים מאורח חיים יוגי, בין אם השהייה מספר ימים או לתקופה ממושכת. הביקור הקצר שלנו  במחיצתם של הזוג המיוחד הזה, היה מקור להשראה עבורנו, ומומלץ לכל מי שהקונדליני יוגה משמעותי בחייו.

 חוויה אישית

הגענו לPassano ,העיירה הסמוכה לאשראם, ביום קיץ לוהט, לאחר שעות נסיעה מתישות (אין לסמוך על השילוט המקומי!). בג'יפ השטח, כלבתו אגנס מאחור, פגש אותנו Sada Sat Singh, כולו ברכות וחיוכים. אחרי ששרדנו את העלייה לבית, הגענו לגן עדן המיוחל. אי אפשר לא להתפעל  מההרים, היערות השופעים, האויר הטהור והשקט האין סופי. הרגשנו בבית מייד, תחושה שהלכה והעמיקה במהלך הימים. למרות שרק חזרה מהנחיית קורס מורים באירלנד, קיבלה את פנינו בהתלהבות, Sada Sat Kaur. ארוחת הערב הראשונה הוכנה והוגשה על ידי  Sada Sat Singh ועוזרו המסור, Saibhung, מארגנטינה. האשראם מאפשר שהייה ממושכת במסגרת work exchange , כאשר מקבלים לימוד יוגי ותנאי מחייה תמורת עבודת תחזוקה ותפעול בבית ובגינה. Saibhung פירושו מואר מבפנים (self-illuminated), וכפי שמו, כך הוא-אדם המתמסר למוריו ולמסורת של שירות Seva.( שירות לא אנוכי-ק.מ.)

 היום בYoga Borgo מתחיל בשעה שש בבוקר בסדהנה מופלאה, לאור נרות באויר ערפילי, בחדר היוגה הבנוי מאבן מהמאה השישי. כל תרגול מלווה בנגינה ובשירה-Sada Sat Kaur המוכרת מהאלבומים שלה , שבהם מנגנת בין היתר בהרמוניום ושרה נפלא, ובליווי מגוון של כלי הקשה של Sada Sat Singh. חוויה נשגבת!

 התפריט העשיר והנאמן לעקרונות תזונה יוגיים הוכן בתשומת לב ואהבה עצומה על ידי המורים (אי אפשר היה לא להשתתף בעשיה). אותם מורים גדולים מגישים את האוכל, מוזגים את התה, מפנקים עם gelato, גלידה איטלקית, ודואגים לכל צרכיו של האורחים. הכל בצניעות, בנתינה אין סופית . כל מבקר מחליט איך הוא רוצה לבלות את שעות היום. יש אפשרות לתרגול יוגה אינטנסיבי, או אפשר פשוט לשתות את אויר ההרים הצלול, לטייל במשטחים בלתי מוגבלים, לנמנם בערסלים המשקיפים אל הנוף והשקיעה, להתפעל מעבודת הגינון והפיתוח שמתמשכים במרץ. ניתן היה לחוש שאט אט כל שכבות המתח והעייפות מתפוגגות , איך הלב נפתח, המחשבות הופכות להיות צלולות. זמן הפרידה הגיעה מהר מידי. נחרטה חוויה בלתי נשכחת על ליבנו.

 שבוע באשראם

כחודשיים לאחר ביקורנו, טסה מאיה ראובני לאיטליה להשתתף בשבוע של חוויה בקהילת קונדליני יוגה. מאיה עובדת בהייטק, ולדבריה, קצב החיים המסחרר שאופייני לעיסוק זה הוביל אותה לתרגול קונדליני יוגה. מאיה מתרגלת מזה כארבע שנים באופן קבוע, הן בשיעורים קבועים, והן בתרגול אישי בבית ובזמן נסיעה לחו"ל.  הראיון עם מאיה מובא כאן.

 שאלה: איך הקונדליני יוגה תורמת לחייך?

מאיה: התרגול נותן לי הרגשה טובה- רוגע, שלמות, פרופורציה בחיים. היא משנה את כל הגישה לחיים. אני יותר מאושרת. זהו הגישה הנכונה לחיים. היום, היא הפכה להיות חלק ממני, אפילו בתקופות שאני פחות מתרגלת. החלטתי להעמיק את הידע ואני מצטרפת בימים אלה לקורס מורים.

 שאלה: למה נסעת לאיטליה?

מאיה: כשאתה בשל לזה, נוצרת הזדמנות. אני נמצאת בהתלבטות ביחס לאיזון בחיים. זאת היתה הזדמנות לקחת שבוע לעצמי, דבר משמעותי, לעזור לעצמי להתחבר יותר לרצונות שלי. זמן להתבונן. יוגה הוא כלי שאני מאמינה בו, שיכולה לעזור לי להתחבר לעצמי. ( מסתבר שאנשים רבים באו לסדנא מאותה סיבה).

 שאלה: האם היו לך חששות לפני הנסיעה?

מאיה: חששתי לנסוע לבד. אף פעם לא עשיתי דבר כזה. המקסימום שעשיתי היה סוף שבוע סדנת יוגה. חששתי שלא אתחבר לשאר המשתתפים, וממה שיקרה לי מבחינה רגשית.

 שאלה: מה היה הרושם הראשוני?

מאיה: אחרי מסע של טיסה, אוטובוסים, רכבת, פתאום להגיע למקום כזה היה יוצא דופן. התפעלתי מהנופים של אומבריה, מהבית ההיסטורי, מעוצמת האנרגיות הטובות. באותו ערב היתה פגישת היכרות עם כל המשתתפים. הגיעו מארגנטינה, רומניה, סרדיניה, לטביה, איסלנד וארה"ב. היתה אשה ממוצא סינית המתגוררת באוסטרליה, ואמריקאית שגרה בשוודיה. רוב המשתתפים היו נשים, לא היו זוגות. תוך זמן קצר, נוצרה אינטראקציה מאד משמעותית, ולא הורגשו הבדלים כלל. כולם באו כחלק מתהליך חיפוש שהוא משותף לכל, אוניברסלי. היה מגוון של גילאים, משנות העשרים, ועד שנות החמישים, רובנו עם תחושה של הגעה לצומת בחיים.

 שאלה: מה היה נושא הסדנא?

מאיה: הנושא היה פתיחת הלב, התהליך היה בנוי  בצורה הדרגתית ומשמעותית. התחלנו עם מדיטציה להגנה כדי למנוע כניסה של  אנרגיה שלילית בזמן פתיחת הלב. המדיטציה כוללת שירת המנטרה Sat Narayan Wahe Guru. בימים שלאחר מכן עבדנו על שחרור הלב, שחרור פחדים, על אהבה עצמית ואהבת האחר, על הזרימה האינסופית של שפע, ובסוף על רפוי לאחרים דרך מדיטציה ועיסוי.

תרגול היוגה היה אינטנסיבי, כ- 8 שעות ביום. בנוסף הועברו שיעורים על התפתחות אישית, העצמה, אורח חיים יוגי, חווית השפע הקיים ביקום.

 שאלה: מה היה סדר היום באשראם?

מאיה: התחלנו ב5.15 בבוקר  בסדהנה שכוללת Japji( שיר קדוש שנכתב על ידי גורו נאנאק, הגורו הסיקי הראשון-ק.מ.), קריה לצ'קראת הלב, ושירת מנטרות של עידן הדלי בליווי מוסיקאלי של המורים. כל משתתפי הסדנא לקחו חלק ב "קארמה יוגה" ( פעולה של שירות למען הקהילה-ק.מ.), שכללה שטיפת כלים, עריכת שולחן, עבודת גינון. ב11.00 היה שיעור יוגה עם לימוד תאורטי. השיעור של אחר הצהריים התקיים בחוץ, מול הנוף המדהים, השמש השוקעת. שעות הערב הובילו להתעלות וחיבור  דרך מדיטציה ושירת קירטאן (שירה קדושה-ק.מ.)

 שאלה: ב26 לאוגוסט תמיד מציינים את יום הולדתו של יוגי בהאג'אן. האם היתה פעילות מיוחדת באותו יום?

מאיה: כן, כמובן. התחלנו עם המדיטציה המסורתית של Long Ek Ong Kar הנערכת במשך שעתיים וחצי. היה מאד מיוחד ללמוד מאנשים שחיו עם יוגי בהאג'אן, ושני המורים שיתפו וסיפרו על חוויותיהם במחיצתו.

 שאלה: האם חשת שנוי פנימי במהלך הסדנא?

מאיה: בהחלט. התהליך היה מאד עוצמתי, והמורים ידעו איך להכיל ולתמוך מבחינה רגשית ואישית. עצם העובדה שנמצאים רחוק מהבית העלה סוגיות רגשיות רבות, והאוירה הפתוחה ומאפשרת, כאשר כולם משתפים ומקשיבים, תרמה הרבה לתהליך הטרנספורמטיבי שעברתי.

 שאלה: עם מה יצאת מהסדנא?

מאיה: למדתי שקונדליני יוגה היא אוניברסאלית, היא מחברת בין הלבבות. התהליך שעברתי היה מאד משמעותי ואני בטוחה שהיא תשאר איתי תמיד. למדתי למצוא יותר איזון בחיי, למרות שקשה יותר לשמר את התרגול ואורח החיים היוגי בחיי היומיום. פגשתי חברות יקרות שאין ספק אמשיך לשמור איתן קשר.

 שאלה: האם את ממליצה לאחרים לחוות שבוע בקהילה יוגית?

מאיה: החוויה מאד מומלצת, היא תורמת לחיים, נותנת עוד מימד, מוסיפה הסתכלות פנימית. למרות שהתהליך מאד מאתגר, הן מבחינה גופנית, והן רגשית, הסיפוק מאד גדול, מתגמל. אני ממליצה בחום, ושמחה לשתף כל אחד ששוקל להשתתף בחוויה.

לאתר של האשראם:  www.yogaborgo.com

© 2024 קונדליני יוגה.

בניה - שמרת דיגיטל - מומחה מחשוב ואינטרנט, עיצוב - סטודיו לעיצוב הלית קלכמן