מיניות בעידן החדש

חודש הגאוה והעניין השנוי במחלוקת של חלוקת ספר הילדים "אני ג'אז" בגני הילדים העלה למודעות ביתר שאת את העניין של מיניות ומגדר מיני. זה נושא שהפרוגרסיביים מטפטפים לתודעה הציבורית כל הזמן, ומן הסתם יש אג'נדה מאחורי זה.

במאמר הזה אני רוצה לבחון את הנושא של מיניות ומגדר מיני על רקע התקופה הנוכחית, המעבר לעידן הדלי, תקופה שבה האנושות עוברת תהליך של התעלות רוחנית.

לפני שאצלול לנושא העיקרי ראוי להגדיר למה אני מתכוונת כשאני אומרת "התעלות רוחנית". הרוחניות המודרנית, או הניו אייג' מאמינה שהמציאות היא בעצם שדה של אנרגיות, והאנרגיות הללו רוטטות בתדרים שונים. תהליך ההתעלות הוא פשוט עלייה בתדר האנרגטי של המרחב, ושל כל מה שמצוי בו. תדר יותר גבוה הוא לא יותר טוב, ותדר יותר נמוך הוא לא יותר רע. זה כאילו שהיינו אומרים שרדיו חיפה שמשדר ב 107.5 הוא יותר טוב מתחנת 88.

ברמת הרוח והנפש כל תדר משרה רגשות, אמונות ותפישת מציאות אחרת. כתבתי על זה בהרחבה במאמר "עידן הדלי והמעבר למימד חמש". לאלו שמתעצלים לקרוא אסכם שמימד שלוש שבו שהינו בעידן הקודם התאפין בקוטביות ודואליות (טוב ורע), הישרדות, קורבנות, שליטה, הזדהות עם הגוף והמימד הגשמי, נפרדות, ניתוק מהמקור ושליטת האגו. המימד החמישי אליו אנו מתעלים מתאפיין באחדותיות, אהבה וחמלה, ידיעה מאין באנו וחיבור למקור, תודעה של צופה, מבט על, אחריות, בחירה, תודעת בורא.

מה הקשר בין מגדר מיני ומיניות?

Image by Gordon Johnson from Pixabay 

מיניות ומגדר מיני הם שני דברים שונים, אבל כרוכים זה בזה.

בספר בראשית פרק א' כתוב: כז וַיִּבְרָא אֱלֹהִים אֶת-הָאָדָם בְּצַלְמוֹ, בְּצֶלֶם אֱלֹהִים בָּרָא אֹתוֹ:  זָכָר וּנְקֵבָה, בָּרָא אֹתָם.  כח וַיְבָרֶךְ אֹתָם, אֱלֹהִים, וַיֹּאמֶר לָהֶם אֱלֹהִים פְּרוּ וּרְבוּ וּמִלְאוּ אֶת-הָאָרֶץ

הקיום בכדור הארץ מבוסס על חיים, מוות ולידה וכדי לקיים את המחזוריות הזו, אצל רוב היצורים יש זכר ונקבה, והחיבור ביניהם מיצר את הדור החדש. במובן הביולוגי הבסיסי ביותר, מיניות היא הרטיטה האנרגתית שמקיימת את הרבייה.

המגדר המיני, זכר ונקבה, יין ויאנג, הם שני קטבים של האנרגיה המינית. הקוטב הזכרי מתאפיין ברצון להתרחבות ובכוח מניע. בדרך כלל אנחנו מזהים אנרגיה זכרית עם התכונות של מנהיגות, פעולה, סיבתיות, הגיון, הרפתקאה, כוח, נאמנות, השרדות, בטחון, מיקוד, גאווה, כבוד, יעילות, עוצמה. הקוטב הנקבי מתאפיין בהכלה וזרימה. התכונות שמזוהות עם אנרגיה נקבית הן אמפטתיה, טיפוח, רכות, קבלה, פתיחות, יצירתיות, חמלה, רגשיות, התמסרות, תמיכה, אינטואיציה, הבנה.

בכל אחד, נשים וגברים, יש תמהיל של שתי האנרגיות האלה, הנקבית והזכרית, אבל בעידן שממנו יצאנו, הקיטוב היה מאוד עוצמתי, והיתה נטיה חזקה לגברים לבטא בעיקר אנרגיה זכרית, ולנשים לבטא יותר אנרגיה נקבית.

המיניות היא המפגש של שני הקטבים האלה, קודם כל בתוכנו, וגם בתוך מפגש זוגי. המפגש של האנרגיות המיניות באה לידי ביטוי דרך הצ'אקרה השנייה.

כיצד המיניות באה לידי ביטוי בעידן הקודם

אני רוצה להביא לכם קטע מספרה של אנודיאה ג'ודית:

"לעיתים רחוקות קורה שמגיע אלי מטופל שאין לו עניינים הקשורים למיניות. פחות מידי, יותר מידי, פוחד, מכור, מתביש, מרגיש חסך או כפייתי – זעקות הכאב הקשורות לפגיעות סביב המיניות מהדהדים בחיים של רבים ומביאים כאב ותסכול, כעס ופחד – הכל אל מול התנסות שנועדה להנאה. באופן קולקטיבי, פגיעות אלה משתקפות בתרבות שלנו במאבקים סביב רוחב יריעה של נושאים הקשורים למיניות: אמצעי מניעה, הפלות, זכויות ההומוסקסואלים, עירום, נאמנות, פרישות, הטרדה מינית של קטינים, אונס, ופורנוגרפיה. באופן פרדוקסלי, אנו גם שוללים וגם מגבירים את המיניות בו זמנית.

לפגיעות הזו יש מחיר. רדימות או חוסר רגישות רגשית היא האידאל שקיבל את האישור להתנהגות במרחב הציבורי. אנו מזעיפים פנים לנוכח תגובות רגשיות כסימן לאיבוד שליטה. התפקוד של "להרגיש", במובן שיונג טבע, נחשב לנחות בתרבות שלנו, ומיוחס למעמד הנחות של הנשים. תשוקה, כוח מניע הכרחי לחיונות, עוצמה, ויצירתיות, מדוכאת, ומקבלת יחס של ילד קצר רוח שצריך לשלוט בו בעזרת כוח הרצון שלנו. ללא תשוקה והנאה, החיים שלנו מתערפלים לכדי שגרה חסרת טעם, והרגשות שלנו מעומעמים תחת האוטומטים ההתנהגותיים שמצופים מאיתנו ביום יום.

הצ'אקרה השנייה – המרכז של התחושה והרגש, הנאה, אינטימיות וחיבור, תנועה ושינוי – נהיית מעוקמת ומעוותת, נמחצת ונבזזת, דבר שקוטע את החיבור בין המינד החושב והגוף החש. ללא תחושה אנו הופכים בלתי מחוברים

(Without touch, we become literally out of touch).

כשהחישה שלנו קהה אנו הופכים senseless במקום sensible.

ההחלמה של הצ'אקרה השניה מקנה לנו את הזכות להרגיש. אנו מחזירים בחזרה את התשוקה וההנאה, הנזקקות והפגיעות, והקשר החושי שלנו לעולם הפנימי והחיצוני. אנו משחררים את הזרימה של האנרגיה הדינמית שהיא חיונית לגדילה, לשינוי, לטרנספורמציה ולשחרור השריון שמפריד אותנו. אז אנו יכולים להחזיר את האינטימיות שאליה אנו כה עורגים, ובכך מפסיקים להיות נפרדים ומבודדים.

למיניות ורוחניות יש מערכת יחסים ארוכה ורווית קונפליקטים. רבים רואים אותם כמתחרים על התודעה מקטבים מנוגדים – לנהות אחר אחד מהם זה לשלול את השני. פילוסופיות כאלה אומרות לנו שכדי להיות רוחניים עלינו להתגבר על התשוקה, לוותר על המיניות, להתעלות מעל לרגשות. שיטות אחרות, כמו הטנטרה, מתיחסות לרוחניות ולמיניות כשלם שלא ניתן לחלקו, כל אחד מגביר את השני.

להתכחש לאיכויות הצ'אקרה השנייה זה לבטל חלק מהותי מהשלמות שהננו, חלק שיש לו תפקיד חשוב למלא בהתעוררות ובהתרחבות של המודעות שלנו. להפכה ליותר או פחות חשובה מצ'אקרות אחרות מוציא מאיזון את כל המערכת. הבה נכבד את הצ'אקרה השנייה כחלק מרגש ונחוץ של המסע שלנו, ומתוך מתן כבוד זה לשחרר את עצמנו להנות ממנה ולקבל אלינו את הממלכות שמעבר לה."

Anodea Judith, Eastern Body, Western Mind: Psychology and the Chakra System As a Path to the Self

אנודיאה ג'ודית' מתייחסת לתהליך החלמה שהצ'אקרה השנייה צריכה לעבור. אני מעדיפה לקרוא לזה תהליך של התעלות.

בעידן הקודם חקרנו את המיניות בתדרים נמוכים. מה מאפיין תדרים נמוכים? למשל הישרדות. תודעה של הישרדות מאלצת את האדם לעשות הכל כדי לשרוד. אם נחבר את זה עם מיניות נקבל למשל את התופעה של זנות.

הישרדות ותודעת חוסר מובילה גם לרצון בלתי פוסק למלא את החוסר, ובחיבור עם מיניות זה בא לידי ביטוי כתאווה, התמכרות למיניות, וכל תעשיית הפורנוגרפיה.

מה עוד? למשל שליטה וקורבנות. אם נחבר את זה עם מיניות נקבל שליטה של גברים בנשים, וקורבנות של נשים: אונס, וכל הגוונים של כפייה מינית.

עוד גוון של שליטה היא הבעלות, וזה הביא לבעלות על נשים, כיסוי הגוף ולבוש צנוע.

מימד שלוש התאפיין גם בשאיפה לצבור כוח. בחיבור עם מיניות נקבל שימוש במין לשם שיווק ופרסום.

כאמור הקיטוב במימד שלוש בא לידי ביטוי בקיטוב מגדרי בין גברים ונשים. הנורמות החברתיות הכתיבו בצורה ברורה כיצד גבר צריך להתנהג, וכיצד אישה צריכה להתנהג, ואלה שלא התיישרו לתכתיב החברתי זכו ללעג, שפיטה ואפילו נידוי.

דואליות היא ההסתכלות שיש טוב ויש רע, וממנה התפתחה השיפוטיות והמוסריות, וההסתכלות על תופעות כמו הומוסכסואליות, טרנסג'נדריות כ"רעות" או לא מוסריות.

מכיוון שהאנושות נמצאת בתהליך של התעלות, אך עדיין לא השתחררנו מהתודעה של דואליות/טוב ורע, אנחנו נוטים לשפוט ביטויים מסוימים של מיניות כ"רעים" או בלתי מוסריים.

אבל כמו שאומרים כשמסתכלים על הדברים ממבט על – אין טוב ואין רע, יש למידה. האנושות מיצתה את הלמידה של התדרים במימד שלוש, ועתה אנו רוצים לחקור את התהליך של ההתעלות ממימדים גשמיים ודחוסים, למימדים יותר גבוהים וקלושים.

כיצד תיראה מיניות במימד חמש?

האם במימד חמש יהיה צורך ברבייה, או שהחיים יהיו הרבה יותר בריאים וארוכים, ורבייה רק תגרום להתפוצצות אוכלוסין, צפיפות ויציאה מאיזון עם הטבע? אם לא יהיה צורך ברבייה, איזה ביטוי תקבל האנרגיה המינית?

אם מימד חמש מתאפיין באחדותיות, אהבה וחמלה אז מיניות תהווה כלי לביטוי של איחוד ואהבה. מכיוון שהמציאות תהיה יותר קלושה ופחות גשמית, החוויה של המיניות תהיה יותר אנרגטית ופחות תבוא לידי ביטוי בחושים הגשמיים של מגע, ריח, טעם וכו'.

אחדותיות היא גם איחוד של קטבים, כלומר החלשות של הקוטביות בין אנרגיות נקביות וזכריות, ובני אדם שמכילים את שתי האנרגיות האלה ורוצים להביא את שתיהן לידי ביטוי בצורה הרמונית.

יותר ויותר ילדים נולדים עם תדר כזה, ובעולם שעדיין מקיים ערכים של קיטוב הם מתבלבלים. הנורמות החברתיות אינן מאפשרות לאנשים להביא לידי ביטוי את מלוא המהות שלהם ויש לחץ חברתי מאוד מגביל להתנהג על פי המגדר: גבר או אישה. אז ילד שנולד עם איברי מין של זכר אבל יש בו הרבה אנרגיות נקביות שרוצות לבוא לידי ביטוי, יתחיל להרגיש לא נוח בתוך הגוף שלו, כי החברה שלנו עדיין מצפה מגבר להתנהג בצורה מסויימת. וכאן בעצם קורה תהליך של חוסר קבלה עצמית, חוסר קבלה של הגוף ומכאן השאיפה לשנות את המגדר והגוף

כאן בדיוק נכנסת אותה אג'נדה שדיברתי עליה בהתחלה. ישנם כוחות בעולם ששואפים להגביר את השליטה של המדינה בפרט. כאשר אדם בטוח בעצמו, חיוני ועוצמתי, הרבה יותר קשה לשלוט בו. כאשר יש לאדם גב משפחתי חזק וחיבור לקהילה יותר קשה לשלוט בו. לכן הכוחות האלה שואפים להחליש את הקהילה, להחליש את המשפחה ולהחליש את הפרט. אדם שמרגיש מבולבל לגבי המגדר שלו, הוא לא אדם בעל בטחון ועוצמה.

אחד המאפינים של אדם בעל תודעה בתדר גבוה היא קבלה עצמית ואהבה עצמית. ההתעלות למימד חמש תאפשר לכל אדם, לקבל באהבה את גופו ולהרגיש חופשי לבטא אנרגיה נקבית או זכרית, לא משנה עם איזה איברים הוא נולד. קבלה ואהבה עצמית תוביל גם לקבלה ואהבה של האחר, וכנראה שכבר לא יהיו נורמות חברתיות מגבילות הקשורות למגדר.

איך אתם מדמיינים מיניות בתודעה של מימד חמש?

© 2023 קונדליני יוגה.

בניה - שמרת דיגיטל - מומחה מחשוב ואינטרנט, עיצוב - סטודיו לעיצוב הלית קלכמן