שאלות נפוצות

מה ההבדל בין קונדליני יוגה לבין סוגים אחרים של יוגה?

היוגה באופן כללי התפתחה כתרגול של נזירים, אנשים המקדישים את חייהם וכל זמנם לתרגול ולהשגת התעלות, ועם השנים הפכה להיות יוגה לבעלי בתים, כלומר אנשים שיש להם עבודה ומשפחה, ויש להם אחריות ומחויבויות שנדרש להקדיש להן זמן. עם זאת הם עדיין רוצים לשפר את חייהם ולהעניק להם חיוניות ומשמעות דרך התרגול. 
גם הקונדליני יוגה עברה תהליך דומה. היא החלה כשיטה סודית, אשר ממנה צמחה תפיסה ייחודית של תרגול. על מנת לאפשר לאנשים להמשיך ולקיים את אורחות חייהם ולצד זאת לצמוח ולהתפתח, התרגול של קונדליני הרבה יותר אינטנסיבי מבחינה מדיטטיבית ואנרגטית, משום שהוא מתוכנן להשיג את אותו אפקט בפחות זמן.
מבחינת התרגול עצמו, המיקוד הוא פחות בתרגול פיסי, ויותר בנשימה, מדיטציה ושירת מנטרות. התרגול הפיסי הוא בדרך כלל דינמי וחזרתי ופחות נוטה לשהייה בתנוחות.

מה המבנה של שיעור קונדליני יוגה ומה מרכיביו?

שיעור של קונדליני יוגה אורך כ- 90 דקות.
התכוונות השיעור מתחיל במנטרה המחברת את המתרגל למורה הפנימי ולשרשרת המורים הקוסמית:
Ong Namo Guru Dev Namo
מנטרה נוספת עליה ניתן לחזור בתחילת השיעור היא המנגאלה צ’אראן מנטרה.
חימום תרגילים לפתיחת והגשמת הגוף, לצד תרגילי נשימה (פראנאימה) שמכינים את הגוף והתודעה לתרגול.
קריה Kriya (“פעולה” בסנסקריט) סדרה של תרגילים, מדיטציות ומנטרות, אשר פועלות להשיג מטרה מסוימת (זו יכולה להיות עבודה על תחום בגוף כגון מערכת העיכול או המערכת ההורמונלית, עבודה על צ’אקרה ספציפית, הכוונה של האנרגיה למטרה כלשהי כגון ריפוי או בהירות וכדומה)
הרפיה לאחר הקריה עוברים להרפיה, בדר”כ בשוואסנה.
מדיטציה אחרי ההרפיה מתרגלים מדיטציה קצרה. 
סיום לסיום שרה הקבוצה את שיר השמש הנצחית כברכת פרידה:
May the long time sun shine upon you
All love surrounds you
And the pure light within you
Guide your way on
השיעור נחתם בחזרה על מנטרת השורש
Sat           אמת
Nam     זהות/ שם

מה נאמר במנטרות שפותחות את שיעורי הקונדליני יוגה?

השיעור מתחיל במנטרה המחברת את המתרגל למורה הפנימי ולשרשרת המורים הקוסמית:
Ong Namo Guru Dev Namo
הרטט של האנרגיה היצירתית האינסופית  Ong
השתחוות, הכרה ב, הצדעה ל                Namo
מורה,חושך לאור                                    Guru
לא נראה, שקוף,לא פיזי                           Dev
השתחוות, הכרה ב, הצדעה ל               Namo

אני מתחבר/ת ומכיר/ה באנרגיה היצירתית האינסופית, אני משתחווה למורה הפנימי המוביל אותי מחושך לאור.

מנטרה נוספת עליה ניתן לחזור בתחילת השיעור היא המנגאלה צ’אראן מנטרה:

AD GUREY NAMEH                    אני משתחווה לחכמה הראשונית

JUGAD GUREY NAMEH           אני משתחווה לחכמת האמת בכל הזמנים

SAT GUREY NAMEH                 אני משתחווה לחכמה האמיתית 

SIRI GURU DAYV-AY NAMEH   לחכמה הגדולה, הבלתי נראית

מה המטרה של שירת מנטרות?

מנטרה הינה הברה, מילה או פסוק, בד”כ בשפה קדושה (כמו סנסקריט או גורמוקי) המרוממת או משנה את התודעה. המנטרה פועלת הן דרך משמעותה והן דרך אפקט הצליל, הקצב והטון שלה.
בעברית, אין הבחנה ברורה בין singing, כלומר שירה רגילה, לבין chanting. בקונדליני יוגה לחזרה על המנטרה יש כוונה: היא מאפשרת את הכוונת התודעה ושליטה בכיוון שלה. אנחנו מבטאים את המילים המרוממות של המנטרה, ובאמצעות הפעולה הפיזית של הגיית ההברות, לצד הפעולה התודעתית, של כיוון התודעה אל עבר המילים, אנו מניעים ערוצי אנרגיה בגוף, כמו נגן הפורט על מיתרים בכלי נגינה. הצלילים יוצרים תהודה בתוך חללי גוף כגון, עצמות הגולגולת, הסינוסים ובית החזה. הלשון לוחצת על החיך העליון, מעוררת את ההיפותלמוס וגורמות להפרשת הורמונים מבלוטות המוח. שינויים אלה גורמים למצב נפשי מאוזן יותר ותומכים שחרור של תבניות חשיבה מגבילות מתת המודע, הרגעת מצבי לחץ וחרדה, והתעלות רגשית ורוחנית.
עבודה נכונה עם מנטרות יכולה לחזק את מערכת החיסון, לשפר את  הריכוז והזיכרון. למנטרה פוטנציאל לריפוי עמוק, הן ברובד הגופני, והן מבחינה נפשית ורוחנית.

מה ההבדל בין תרגול לבד לבין תרגול עם קבוצה ו/או עם מורה?

תרגול בקבוצה מגביר את עוצמת התרגול האישי ומחבר לתודעה קבוצתית. נוכחות המורה מאפשרת התמסרות מוחלטת לתרגול, ללא צורך לדאוג לזמן, לתרגיל הבא, לאופן ביצוע נכון. המורה בקונדליני יוגה מתחבר לשרשרת המוזהבת של המורים שהעבירו ושמרו על הידע הזה, ופותח מרחב שבו התלמידים יכולים להמשך למעלה, אל האינסוף שבתוכם.

“תודעה קבוצתית היא שלב ביניים. היא מה שאתם עוברים במסע מתודעה אינדיבידואלית לתודעה אוניברסאלית.”
“תודעה אינדיבידואלית תזקק אתכם, תודעה קבוצתית תרחיב אתכם, ותודעה אוניברסלית תחזיר אתכם לאינסוף”
– יוגי בהג’אן

האם תלמיד חדש יכול להשתלב בשיעור עם תלמידים מנוסים?

בשיעורי קונדליני יוגה נהוג לשלב תלמידים חדשים יחד עם מנוסים יותר, כאשר כל תלמיד מתרגל בהתאם ליכולתו. התרגול מבוסס על התנסות אישית, כל אחד “מקשיב” לצרכיו הפנימיים ומפתח את מודעותו באופן ייחודי. תלמיד חדש יכול לעבוד בקצב איטי יותר ולהיעזר במנוחה בעת הצורך. התרגול בקבוצה מהווה אמצעי עוצמתי המאתגר, מעודד ומגביר את החוויה האישית, דבר שמאפשר לכל אחד להפיק את המרב מהתרגול. תלמיד חדש עובר בדרך כלל תהליך הדרגתי של שינוי המביא להעמקת החוויה.
מומלץ לדבר עם המורה לפני תחילת השיעור, ליידע אותו על מצבכם הפיזי, בריאותי, נפשי, ולקבל ממנו הדרכה בסיסית על התרגול, על מה לעשות וממה להיזהר.

אומרים שקונדליני יוגה היא מאד דינמית ומאתגרת פיזית. איך אני, בגיל מבוגר עם אישיות לא ספורטיבית בעליל וכושר גופני ירוד אשתלב בתוך התרגול הזה?

כל תלמיד בשיעור קונדליני יוגה מתרגל לפי יכולותיו ומגבלותיו, ועובד בקצב שתואם את רמת הגמישות ויכולת ההתמדה שלו. ניתן לעבוד בקצב איטי יותר ולהיעזר במנוחה בעת הצורך. כל שיעור מתחיל בחימום שמכין את המתרגל פיזית ל”קריה” (סדרת תרגילים ספציפית). בנוסף ימליץ המורה על הקלות אפשריות בביצוע חלק מהתרגילים, כגון ישיבה על כרית כדי להפחית לחץ על הברכיים וגב תחתון, החלפת תנוחה, תמיכה לגב בתרגילי בטן, וכו’.
זכרו, שעם רצון, סבלנות ותרגול קבוע גם אתם תוכלו לחוות התקדמות הדרגתית בגמישות וביכולת ההתמדה.

אני לא מצליחה לעשות תנוחות מסוימות במהלך התרגול. האם זה יכול להזיק או לבטל את ההשפעה של התרגול?

זו חוויה נפוצה, וכולנו חווים אותה, ולכן כדאי לזכור שהמטרה שלנו היא להתאמץ כמיטב יכולתנו. אל דאגה. לא ייגרם נזק. ובוודאי שהשפעת השיעור לא תתבטל. גם כאשר לא מצליחים לעשות תרגיל במלואו, כדאי לשמור על תודעה ממוקדת. במקרה כזה, מתרכזים בחלקים נוספים של התרגיל, כמו הנשימה או המנטרה. חשוב לכוון ולמקד את המחשבות כאילו שאת מבצעת את התרגיל בעצמך. זכרו שהאנרגיה שנבנית בין המתרגלים בקבוצה משפיעה גם כאשר לא מבצעים את כל התרגול כנדרש.

מדוע התרגול של קונדליני יוגה נקרא היוגה של המודעות?

מהי בכלל מודעות?
מודעות היא מצב הוויה שבה האדם נמצא בהכרה פעילה כלפי עצמו וסביבתו. הוא מפנה תשומת לב והתמקדות לגוף שלו, לרגשות שלו, למחשבות שלו, ולכל מה שמתרחש מסביבו. במצב של מודעות, יש פחות נטייה לפעול מתוך אוטומט ויכולת לשלוט במיינד, בחושים, בתפיסה. הראייה והמחשבות נעשים ברורים יותר. מתוך המצב המודע אדם יכול לממש בחירה מודעת בכל רגע ורגע: לבחור מה להרגיש, לחשוב ואיך להגיב.

המטרה של קונדליני יוגה היא לעורר את האני הגבוה, ולהעצים את החיבור אליו. האני הגבוה מאוד מעודן, אפשר לדמות את הקול שלו ללחישה. כדי לשמוע את הלחישה הזו נדרשת רמה גבוהה של מודעות והקשבה. תרגול של קונדליני יוגה עוזר להגביר את המודעות לגוף, לנפש, לנשימה ולרגשות על ידי התבוננות בתהליכים שמתחוללים בגוף ובנפש כצופה ניטרלי. מדיטציה היא תרגול חשוב בקונדליני יוגה ואחד הכלים החזקים ביותר לעזור לאדם למצוא את האני הפנימי, להרגיע ולהשתיק את המיינד ולהשיג מודעות עצמית.

© 2023 קונדליני יוגה.

בניה - שמרת דיגיטל - מומחה מחשוב ואינטרנט, עיצוב - סטודיו לעיצוב הלית קלכמן