נירוואר – ללא איבה, ללא נקם

NIRVAIR: ללא נקם / מאת שיב צ'אראן סינג

תרגום לעיברית: גלי סאט פוראן ליבנה

בואו נמדוט על Nirvair, אשר מתורגם כ- ללא נקם, ללא איבה. המילה, המופיעה לאחר Nirbhau (ללא פחד) במול מנטרה MUL MANTRA, מראה לנו שאנו צריכים להגיע למצב של ללא פחד לפני שנוכל לשחרר את העבר.

Nirvair, ללא אויב, מרמז שאנחנו פינינו את העבר, שאין סיפורים לא סגורים שאנחנו נושאים איתנו. אין קביים, אין תירוצים, לא האשמות ולא השמצות, ללא אשמה. להיות ללא אויבים משמעותו לא להיות נגד זה שנמצא נגדך.

אויב הוא זה שיכול לאיים עלינו. אולם, אם קודם לכן נטפח את Nirbhau, אז לא יהיה פחד להפגע. הודות לחסד ולנשימה של מצב Nirbhau, ניתן להיות חופשיים מדעות קדומות מגוננות, חופשיים מתוויות שיפוטיות ולכן להיות לא רק סלחנים, אלא גם פרה-סלחניים; זהו Nirvair: מוכן להיות מעבר לכל מגרעות או פגמים של אחרים לפני שניתן אפילו להבחין בהן; להיות מוכנים לקרוע לגזרים את הרישומים/תיקים/חשבונות שתת המודע שלנו רוצה לשמור על אחרים; להיות מוכנים לראות ולא-לראות מעבר.

בדרך זו לא מצטברת מרירות העלולה להתהדק מסביב לליבנו ככל שאנחנו מתבגרים. נקמה/איבה היא הונאה של המיינד ואשר דרכה אנחנו מאבדים את המטרה האמיתית ואת האוצר האמיתי של החיים.

רק מי שהוא Nirvair בהוויה שלו יכול באמת לספק את הסליחה האותנטית והנצחית אשר כל תודעה מייחלת אליה. עם כל עוולות החיים מאוד קל ליפול אל הצדקת נקמה. זה גם לא קל לשים את הגבול בין צדק ונקמה. מיתוסים ואגדות רבים, כמו גם סרטים פופולרים, מבוססים על סיפורים אודות נקמה. הגיבור מקבל את ההזדמנות לנקום, אולם האם זה צדק?

לחפש את האויב משמעו להתבונן תמיד דרך עייני החשד, תמיד מחפשים מישהו להאשים, מישהו לבייש, מישהו להעניש (כולל את עצמנו). זה מאכיל את האש הבוערת (חמדנות) של המיינד, הפעיל-לעולם והרעב-לעולם. בהשארו על פני השטח של החיים, המיינד עדיין לא מצא את הבאר בעלת העומק הניצחי של הנקטר האלמותי. לכן הוא מחפש פיצוי של נקמה בלתי נגמרת על העוולות לכאורה, שהוא רואה את עצמו כקורבן שלהן.

חוק הקארמה – פעולה והתגובה שלה, סיבה ותוצאה, זריעת הזרעים וקצירת היבול – משרת לאזן את הדברים. זה יכול להקרא צדק טבעי. לא צריך לבלבל את זה עם נקמה. התוצאות אשר חוזרות אלינו כתוצאה מהפעולות שלנו , מילה או מחשבות אינן קשורות עם היותו של האלוהים כועס או מעניש. אלא זהו חלק אינטגרלי מחיים פרקטיים וחוקי הטבע אשר משרתים את הלימוד שלנו.

רק כאשר אנחנו משוחררים מכל ההתקשרויות שלנו, התנעויות או תגובות אחרות לעונג וכאב; כאשר הדברים הללו נחווים כשווים ואנחנו לא ממהרים אל האחד כאילו הוא חבר, או בורחים מן השני כאילו הוא אויב – אז אנחנו יכולים להכנס למצב של Nirvair.

במצב של ללא נקם העיניים נקיות וצלולות. אנחנו רואים את העולם כפי שאלוהים רואה אותו. אנחנו מוקירים, מגינים ומכבדים את הבריאה. אנחנו רואים את אלוהים בכל. אנחנו רואים בכל הבריאה כגוף של אלוהים.

להיות Nirvair משמעו להיות בלתי מושפע מגינוי או שבחים; לראות את משחק האור האלוהי ולכן לראות את כל הברואים כשווים באור הזה. זה מה שכל נשמה באמת מחפשת – לההראות באמת ולהתקבל מעבר למגבלות ולטעויות שלנו. להיות מאושרים (confirmed) באיכות שלנו כדי שאולי נעמוד בדרך יותר אמיתית במי שאנחנו באמת. 

אנחנו יכולים לבקש סליחה כאילו זו איכות שנראית המגיעה מן האלוהים החיצוני. אולם זו גם איכות בתוך כל אחד מאיתנו. והיא מתעוררת, באופן סימולטני, כאשר אנחנו מפעילים את האיכות האלוהית של Nirvair. בעוד אנחנו מטהרים את הראיה שלנו ורואים את העולם כפי שאלוהים רואה אותו, אז העיניים שלנו הופכות להיות עיניי האלוהים. לפיכך, נאמר שמבט חטוף של ישות רוחנית גדולה ישרת לניקוי הקארמות שלנו. העיניים של ישות כזויהיו מלאות רק בנחמדות ובסלחנות.

בחיים האישיים שלנו, כל צעד אשר אנחנו עושים לטהר את הראיה שלנו ואת התפיסה שלנו את עצמנו ואת אחרים, ישרת להפחית את הויברציה של איבה ומלחמה על הפלנטה.

מי יתן ועיניינו יתבוננו על הבריאה עם נחמדות.
מי יתן וחיוך פנימי ישחרר אותנו מן העול של העבר.
מי יתן ואלו מסביבנו ירגישו בטוחים ומוגנים
דרך התובנות הזורחות דרך המבט שלנו.
מי יתן ונחדול לייצר או להאכיל את אש הנקם.
מי יתן ונשמותינו ימצאו את אור האמת שאנחנו מחפשים באמת,
כך שחום האיכפתיות יתפשט לתוך סביבתנו.

[קטעים מתוך: Sikhs And Seekers July Numerology ~ Guru Har Rai]

שיב צ'אראן סינג הוא מורה מוערך לקונדליני יוגה מאז 1980 ומייסד של בית הספר קאראם קריה (1996) ו- Quinta do Rajo. הוא נוסע מסביב לעולם ללמד בקורסי מורים של קונדליני יוגה וגם קאראם קריה – ייעוץ דרך מספרים, המבוסס על לימוד של מספרים דרך החיים ועל החיים דרך מספרים. הוא חיבר חמישה ספרים בנושא הזה, כולל ספר שירה ופוגש אנשים על בסיס יומי לייעוץ אישי.
www.karamkriya.com
http://www.karamkriya.co.uk/kundalini_yoga/tutors.htm

© 2023 קונדליני יוגה.

בניה - שמרת דיגיטל - מומחה מחשוב ואינטרנט, עיצוב - סטודיו לעיצוב הלית קלכמן