מנטרות

אחד הדברים שמייחדים את הקונדליני יוגה זה התרגול של חזרה על מנטרות. שירת מנטרות הוא תרגול יוגי עתיק והוא מבוסס על התפיסה שניתן להשתמש ברטט וצליל כדי להשפיע על התודעה. המנטרות של הקונדליני יוגה לקוחות מן המסורת של ההודים הסיקים.

הכל הוא רטט

המילה מנטרה מורכבת משתי הברות: "מאן", שפירושו מיינד ו"טראנג" שפירושו גל או הקרנה. הפיסיקה המודרנית מגלה לנו את הדואליות בין חומר וגלים. גלים הם הביטוי של רטיטה של אנרגיה, כל דבר בעולם הזה, עד לרמה התת-אטומית, נמצא בתנועה מתמדת, רוטט. במקור הכל הוא אנרגיה טהורה. ככל שהחומר צפוף יותר, כך הוא רוטט לאט יותר; לעתים קרובות הרטט הוא כל כך איטי או כל כך מהיר שאנחנו לא יכולים להבחין בו דרך החושים שלנו. 

צליל ותדר רטיטה

גם התודעה והנפש שלנו רוטטות. בעברית ישנו הביטוי "מיתרי הנפש" המבטא את הרעיון הזה. הרגשות שאנו חווים: אושר או צער, שמחה או חרטה הם תדרי רטט בנפש.

צלילים אף הם ביטוי של רטט, ולהברות של המנטרות יש משמעות שאף היא באה לידי ביטוי ברטט. כאשר אנו שרים מנטרה אנו מפעילים את תדר הרטיטה שלה על התודעה והנפש שלנו. על ידי שירת המנטרות אנו מפעילים תנודות שמייצרות התעלות, אהבה, שלווה, שלום, חמלה, שפע, וזה כלל לא משנה אם אנחנו מבינים את משמעות הצלילים או לא.

חזרה על מנטרה מייצרת תדר רטיטה ספציפי בתוך הגוף. הקולות והמחשבות הנובעים מהגוף והנפש קורנים החוצה, והרטט של המנטרה מושך אלינו את אותה רטיטה, כי דומה מושך דומה. זה כמו מגנט שמושך אליו תדרים התואמים למה שהוא משדר. כשמתיחסים למנטרה בצורה זו – כרטט, מצב רוח, מצב הוויה הנובע משירה, שירת מנטרות תואמת את כל מערכות האמונה.

בנוסף לתדר המופעל, משהו נוסף קורה כשחוזרים על מנטרה. בחיך יש שמונים וארבע נקודות מרידיאן, או נקודות לחץ. בכל פעם שמדברים, מגרים עם הלשון את אותן נקודות ואת הבלוטות והאיברים הקשורים אליהם. ובכל פעם שאומרים מנטרה, זה כמו תיפוף של רצף קצב ומיקום מסוימים על הנקודות הללו וזה מייצר תגובה כימית במוח ובגוף. זה כאילו יש מערכת אבטחה אלקטרונית וממוחשבת בפה. מתקתקים את הקוד הנכון בחיך העליון וזוכים לכניסה למוח ולחדרים הפנימיים של התודעה הגבוהה!

חזרה לא מודעת על מנטרות

למעשה ביום יום שלנו אנחנו חוזרים על מנטרות מבלי להיות מודעים לזה. הרבה פעמים אלה משפטים של ביקורת עצמית כמו למשל: "אני שמנה מדי", "אני לא מוצלח", "אני לא נראה טוב". יש גם משפטים של התודעה השלילית שמנסה לרפות את ידנו כמו למשל: "אין טעם לנסות להתקבל לעבודה הזו", "אין לי מספיק כסף לקנות רכב", "אין טעם ליצור קשר עם הבחור הזה". כשאנחנו חוזרים ואומרים לעצמנו את המשפטים האלה אנחנו בעצם מטביעים את דפוס הרטט הזה בתודעה שלנו, זה מעורר את התדר הספציפי ואת התהודה שלו בשדה של התודעה שלנו, ומשפיע באופן לא מודע על ההתנהגות שלנו.

אם כך, לא עדיף שנשקיע זמן בקיבוע דפוסי תדר שיקדמו אותנו? חזרה על מנטרות עושה בדיוק את זה. המנטרות מכילות תדר של התעלות, שגשוג, שלווה, שמחה, אינטואיציה או כל דבר נעלה ונשגב שאנו מקשרים עם קדושה. זה לא באמת משנה אם אנו יודעים את המשמעות של המנטרה או לא, עדיין יהיה לה אפקט. הקולות עצמם מקודדים את המשמעות והכוונה של המנטרה. גם אין צורך להאמין. מה יש להפסיד? פשוט צריך להתנסות.

מאיפה מגיעות המנטרות?

אומרים שמנטרות מעולם לא הולחנו או הומצאו אלא הן התגלו ל"חוזה המנטרה", הקרוי רישי (זה שראה), במצב מדיטטיבי של נירוונה, הרמה העמוקה ביותר של מדיטציה שבה התודעה שוקטת. המנטרות כולן כבר קיימות ביקום וניתן רק לגלות אותן. המנטרות הועברו בעל-פה ממורה לתלמיד, דורות על גבי דורות, מאות ואלפי שנים.

מול מנטרה

מאת: עמותת קונדליני יוגה


מול מנטרה מתורגמת כ'מנטרת שורש' ונחשבת למנטרה שממנה נובעות כל שאר המנטרות במסורת הקונדליני יוגה

לעמוד המנטרה

סאט נאם

מאת: עמותת קונדליני יוגה


המנטרה סאט נאם: סאט פירושו אמת – מציאות קיומו של האדם. נאם פירושו שם או זהות. סאט נאם מאשרת שהאמת היא הזהות שלנו.

לעמוד המנטרה

האדי מנטרה: אונג נמו גורו-דב נמו

מאת: עמותת קונדליני יוגה


אני קד לאנרגיה התבונית היצירתית, אני קד למורה האלוהי שבתוכי

לעמוד המנטרה

אד גורי נמה

מאת: עמותת קונדליני יוגה


אד גורי נמה היא מנטרה של הגנה המעוררת את אנרגיית ההגנה של היקום.

לעמוד המנטרה

© 2023 קונדליני יוגה.

בניה - שמרת דיגיטל - מומחה מחשוב ואינטרנט, עיצוב - סטודיו לעיצוב הלית קלכמן