הפרשה של התנהגות מינית בלתי הולמת ע"י מייסד הקונדליני יוגה – יוגי בהאג'ן

כתבה זו עוסקת בפרשת ההתנהגות המינית הבלתי הולמת של יוגי בהאג'ן, כיצד זה עלה למודעות, החקירה, הדו"ח, ותגובת הקהילה לפרסום הדו"ח.

תחילת הפרשה – פרסום הספר "פרמקה"

בתחילת 2020, פרסמה פמלה דייסון סמית', ספר בשם "פרמקה – ציפור לבנה בכלוב זהב". בספר היא כותבת בהרחבה על חייה ב 16 השנים בהם הייתה מלווה אישית ומזכירה ראשית של יוגי בהאג'ן, מייסד הקונדליני יוגה במערב. בספר זיכרונות זה, דייסון סמית' חולקת תובנות לגבי מערכת היחסים שלה עם יוגי בהאג'ן ולגבי מעגלי הכוח בקהילה שסבבה אותו בשנות ה-70 וה-80. מלבד הפרטים הספציפיים על קונדליני יוגה, הספר שופך אור על הפסיכולוגיה של אישה לבנה במהלך תנועת הניו אייג' בצפון אמריקה בשנות ה-60 וה-70. בספר היא מתארת  ​​את ההתעללות המינית ואת המניפולציה הרגשית שספגה מידיו.

למרות שפמלה דייסון סמית' לא היתה הראשונה שיצאה עם האשמות בדבר התעללות מינית נגד יוגי בהאג'ן, זו הייתה הפעם הראשונה שהן נשמעו בפומבי והתקבלו בהרחבה. נוסדה קבוצת פייסבוק, וברוח תנועת MeToo#, יותר מ-100 נשים נוספות התייצבו ושיתפו את סיפוריהן. רוב הנשים הללו הן חברות לשעבר בארגונים של יוגי בהג'אן, התגוררו בקהילה שלו, למדו אצלו ועבדו אצלו בין שנות ה-70 ועד שנות ה-2000.

ה-אל איי מגזין פרסם כתבה שמספרת את הסיפור מנקודת מבטם של כמה מחברי הקהילה, מספר על הארגונים השונים שיסד יוגי בהג'אן, ועל תגובת הקהילה להאשמות של פמלה דייסון סמית'.

חקירת הפרשה ע"י ארגון בלתי תלוי

בתגובה להאשמות, ארגוני הקונדליני יוגה של בהאג'ן – 3HO והמכון למחקר הקונדליני (KRI) – הורו על חקירה על ידי גורם בלתי תלוי, ארגון בשם An Olive Branch, אשר מתמחה בייעוץ לארגונים רוחניים בנושאים של התנהגות בלתי הולמת. במרץ 2020 החל הארגון לערוך ראיונות עם אנשים שהרגישו עצמם נפגעים, וכן אנשים נוספים שביקשו לתת עדות אופי. הדו"ח המלא הסתיים ופורסם באמצע אוגוסט 2020. ניתן לקרוא את הדו"ח המלא באנגלית כאן. הדו"ח הוא מסמך קשה לקריאה, והוא מכיל תיאורים גרפיים של התנהגות מינית בלתי הולמת ושפה חזקה העלולים לעורר את הקורא. לסיכום קצר ופחות מפורט, אפשר לעיין במאמר ביוגה ג'ורנל.

תגובת קהילת הקונדליני לפרשה

הפרשה טילטלה את הקהילה של קונדליני יוגה בכל העולם. מורים ומתרגלים נחלקו לקשת של רגשות ותגובות, החל מהכחשה ויציאה עם קמפיינים של השמצות נגד הקורבנות לכאורה, ועד מחיקת כל זכר של יוגי בהג'אן בסטודיואים של יוגה ואתרי אינטרנט של מורים, כולל השמעות הצהרות פומביות בסולידריות עם הנפגעים. התגובה הכי נפוצה היא "להפריד את הלימוד מהמורה". הרבה מורים ומתרגלים לא הכירו כלל את יוגי בהג'אן והצטרפו לקהילה לאחר מותו. הם רואים את התועלת בתרגול ופחות עסוקים בהתמסרות למורה.

ארגוני קונדליני יוגה העולמיים – 3HO ו KRI פעלו ברוח הפילוסופיה היוגית של חמלה ושקיפות, להחזיק מרחב לריפוי והבנה, תוך כבוד למקום שכל אחד נמצא בתהליך האישי שלו. נקבעו מפגשי זום במטרה לעזור לחברי הקהילה לעבד רגשות קשים. התקיימו מעגלי האזנה, מפגשי שאלות ותשובות, ופורומים דרכם אפשר היה לשתף את מנהיגי הקהילה במחשבות בעת שהם החלו לפעול ליישום שינוי ברמה המערכתית.

אצל חלק מהתלמידים התערערות המעמד הערכי של יוגי בהג'אן העלה גם ספק באותנטיות של הלימוד שהוא הביא. עלה רצון למצוא שורשים של הלימוד מלפני יוגי בהג'אן, מי היו המורים שלו, ממי הוא קיבל את הלימוד, והאם הוא שינה או התאים את הלימוד לתלמיד המערבי. אחרים החלו לבקר את הדרך שבה יוגי בהג'אן לימד את הטכניקות העתיקות הללו: האופן הנוקשה שבו מכשירים מורים ומנחים אותם ללמד מגבילה את העצמאות, היוזמה והיצירתיות ולכן גם את היכולת האינטואיטיבית של המורים והמתרגלים. לאלו שמתעניינים במקורות של קונדליני יוגה, יש עבודת חקר מצוינת מאת פיליפ דסליפה.

לסיום הנה מילים מתוך המכתב שנשלח לכל חברי הקהילה מ 3HO:

ייקח זמן ועבודה לעבד את החדשות המאתגרות הללו ולרפא את הכאב הקולקטיבי שלנו. אמנם נקטנו באמצעים במהלך השנים כדי למנוע ולהגיב להתנהגות פוגענית, אך אנו מחויבים להערכה מעמיקה של המדיניות והפרקטיקות הארגוניות שלנו, כדי להבטיח שהקהילה שלנו תהיה כזו בה כל אדם מרגיש בטוח, וששומעים ומכבדים אותו.

אנו מאמינים שאחריותנו ב- 3HO היא להתמודד באומץ עם עוולות העבר, ולפעול לצדך כדי ליצור עתיד שכולנו יכולים להאמין בו. מה שאנו מרוויחים מכך הוא העצמה וחופש ליצור עתיד חדש לקונדליני יוגה, לא קשור לאדם אחד, אלא מעוצב על ידי הכוח הקולקטיבי שלנו.

איננו יכולים לבטל את העבר, וגם איננו יכולים לבטל את פעולותיו של אדם עליו סמכנו כמורה וכמדריך רוחני. עם זאת אנו יכולים להתחייב לשנות את הארגונים שלנו כך שנגלם באמת את ערכי הליבה שלנו.

לא משנה כמה פגמים היו במעשיו האישיים של יוגי בהג'אן, אנו מאמינים בכוחם של האנשים המתרגלים קונדליני יוגה להביא שינוי, ריפוי ונתיב מסָפֵק ובלבול לבהירות ומודעות אותנטית. אנחנו כאן כדי לעשות את חלקנו.

אנו מודים לך מעומק ליבנו על היותך חלק חיוני ודופק הלב של הקהילה הזו. אנו תומכים זה בזה לעבור דרך אתגר זה, הולכים יד ביד אל האור של פרדיגמה חדשה – שבה כל קול מוערך בזכות החכמה שהוא מביא לכלל השלם.

עמדת העמותה בישראל

עמותת קונדליני יוגה ישראל היא הסניף הישראלי של ארגון מורי הקונדליני יוגה העולמי IKYTA. כגוף המייצג את הקונדליני יוגה בישראל חשוב לנו להדגיש שאנחנו מגנים כל התנהגות לא הולמת של כל אדם, ובוודאי כאשר מדובר במי שנמצא בעמדת כוח והשפעה על אנשים אחרים. אנו פועלים לשמור על הקוד האתי של המורים והמורות של קונדליני יוגה בארץ. במידה וחשתן/ם מוטרדות/ נפגעות במהלך שיעור, בין אם ממורה או בין אם מאחד המשתתפים/מות  – אנא פנו אלינו.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

© 2024 קונדליני יוגה.

בניה - שמרת דיגיטל - מומחה מחשוב ואינטרנט, עיצוב - סטודיו לעיצוב הלית קלכמן